עמוד הבית נושאים אחרונים הודעות אחרונות חיפוש faq לאתר עושים תקשורת  

מגמת מדיה ופרסום Forumהרשמה | שכחת את סיסמתך   open id
Messages in this topic - RSS

עמוד הבית » פורום מגמת מדיה ופרסום » ייצוג העוני,מחאה-הפנתרים השחורים ומבצע החלב

הפורום הינו מקצועי ומיועד למורים
|
15/03/2014 10:59:31

ורד אורגיל
ורד אורגיל
Moderator
Posts: 1467
גנבו חלב מחתולים וחילקו לעניים. השבוע לפני
"הפנתרים השחורים" יצאו בשנת 1972 במבצע לחלוקת חלב בשכונת עוני בירושלים: "כדי להזכיר לממשלה שאכפת לנו מכם". גולדה מאיר זעמה: "אולי העסק לא כל כך חלבי?". וגם: 43 שנה אחרי שח"כ מאיר פרוש אזק עצמו לדוכן הכנסת, גם אביו עורר סערה במשכן ועסקים כרגיל בנמל אשדוד
ירון דרוקמן 15/03/2014

ב-14 במרס 1972 ביצעו ה"פנתרים השחורים" בירושלים מבצע נוסח "רובין הוד". הם פשטו ב-2:25 בלילה על ערימות ארגזי החלב ברחובות שכונות רחביה בבירה, העמיסו את הארגזים על כלי רכב והעבירו את החלב לחלוקה בשכונת האזבסטונים. בכרוזים שהושארו לתושבי השכונה האמידה נכתב: "אנחנו מודים לכם על שהחלטתם היום לתת את החלב לילדים רעבים, במקום לכלבים ולחתולים שבביתכם".
הטנדר שהוביל את החלב הגיע בשעת לילה בשכונה שאוכלסה אז במשפחות מרובות ילדים ובמיעוטי יכולת. לכל בקבוק שהוצב בפתח מבני האזבסט צורף כרוז מטעם "אגף המבצעים" של "הפנתרים השחורים". בכרוז נכתב בין היתר: "באנו הבוקר כדי להוציא לפועל את תוכניתנו – מבצע חלב לילדי שכונות העוני. זאת, כדי להזכיר לכלל האזרחים, לממשלה ובעיקר לכם שאכפת לנו".(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")
(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")עוד נכתב בכרוז, שהודבק לארגזי החלב: "הילדים בשכונה לא מוצאים מדי בוקר את החלב שלו הם זקוקים. לעומתם, יש כלבים וחתולים בשכונות העשירות שלהם יש חלב בכול יום ובשפע". אחד מאנשי ה"פנתרים השחורים" אמר אז ל"ידיעות אחרונות" כי הארגון ידאג לשלם למחלקי החלב את שכר עבודתם לאותו לילה, אותו הם עלולים להפסיד מפני שהחלב לא הגיע ליעדו.

כעבור כ-24 שעות עצרה משטרת ירושלים ארבעה גברים החשודים כי גנבו את החלב. מדובר היה בשני חברי ה"פנתרים השחורים", חבר ארגון "מצפן" ונהג מונית שהסיע אותם.

ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר, מיהרה לגנות את המעשה של ה"פנתרים השחורים". "אני מוכנה לצאת לבתיהם של האנשים שקיבלו את החלב ולבדוק אם באמת חסר להם חלב", אמרה מאיר. בנוסף, היא מתחה ביקורת חריפה על ה"פנתרים": "הם הבטיחו לפצות את החלבנים. מניין הכסף? מ'הפנתרים'? אלה שאינם עובדים יש להם כסף לפצות חלבנים? זה מעורר תמיהה - אולי העסק הזה לא כל כך חלבי?".(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")"הפנתרים" הוכיחו ביום שישי שלאחר מכן כי יש להם כסף. ביום שישי בשעה 10:00 הגיעו חברי הארגון לנזקקים. "בוא , נותנים לך כסף לקנות אוכל למשפחה שלך לשבת", אמר אחד "הפנתרים" לגבר בן 64 שהתגורר בבית קטן עם אשתו וחמשת ילדיו.


אותו מחזה אירע ב-35 דירות נוספות של משכנות העוני בירושלים. כל אחד מראשי המשפחות שנבחרו קיבל תלוש קניה בסך 50 לירות ונשלח לסופרמרקט שרבים מהם ביקרו בו זו הפעם הראשונה.

כשהגיעו ראשוני מקבלי התלושים לקופות – הרימו הקופאיות את גבותיהן בתמיהה. נתברר כי בתוך העגלות העמוסות נמצאו מצרכים שרכישתם לא הייתה הגיונית ביותר. באחד הסלים היו שלושה בקבוקי וודקה מתוצרת חוץ, שמונה עופות שלמים – כשבבית אין מקרר חשמלי – ועוד מצרכים שנלקחו רק מתוך חוסר התמצאותם של הקונים הבלתי רגילים בנעשה על המדפים השופעים ובמחירי המוצרים.(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")


אנשי "הפנתרים השחורים" וכמה סטודנטים המסייעים להם נחלצו לעזרה. הם סיננו את המצרכים שבסלים והחזירו למדפים את המוצרים המיוחדים, כמו משקאות חריפים. לאחר מכן העמיסו את הסלים מחדש במצרכים חיוניים – חלב, בשר, ביצים, ירקות, קמח ושמן.

"זו מצווה גדולה", אמר אחד הנזקקים שעזב את הסופרמרקט כשבידו סל מלא קופסאות שימורים. הוא אמר: "פעם בשבוע אנחנו קונים קצת עוף או בשר, אולי כנפיים, אולי עצמות בשביל מרק. היום קניתי קילו בשר, שיאכלו, שיהיו בריאים".

לסופרמרקט הגיע גם סגן מפקד מרחב ירושלים במשטרה עם כמה קצינים ושוטרים, כדי לבדוק מניין הכסף שמחלקים אנשי ה"פנתרים". רק לאחר הסבר ממושך שוכנעו לובשי המדים כי אין פה עבירה על החוק.

ומאין הכסף? אלמוני תרם 7,000 לירות ומסר את הכסף לעיתונאי נתן זהבי. זהבי טען אז כי ניסה לקבל רשימות נזקקים מגורמים רשמיים, אך נדחה הלוך ושוב. לבסוף החליט לפנות ל"פנתרים השחורים". אנשי הארגון נרתמו לעניין ומיהרו לאסוף עשרות משפחות, שלפי הבנתן הן הנזקקות ביותר.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4498963,00.html


לימים אמר נתן זהבי שהוא נתן כסף לתשלום לחלבן עבור בקבוקי החלב:


"...אני זוכר את מבצע החלב שנגנב לפנות בוקר מפתחי הבתים של עשירי שכונת רחביה לבתיהם של עניי שכונת האסבסטונים. האירוע עשה הרבה רעש. היה לי קצת כסף מאיזו חלטורה שעשיתי ואל תחקרו אותי באיזה תחום. לחצתי על צ'רלי לברר מי היה החלבן שאחראי לחלוקה של הבקבוקים, הסברתי לו שאסור שהחלבן, שהוא פועל שעובד קשה לפנות בוקר, יידפק, וחייבים לתת לו את הכסף של הבקבוקים הגנובים. צ'רלי בירר את הסכום, נתתי לו את הכסף והוא החזיר אותו לחלבן. .."


http://www.thepost.co.il/news/new.aspx?0r9VQ=EEKLD&pn6Vq=EE
0 קישור קבוע (Permalink)
|

עמוד הבית » פורום מגמת מדיה ופרסום » ייצוג העוני,מחאה-הפנתרים השחורים ומבצע החלב

Powered by Jitbit Forum 7.1.4.0 © 2006-2011 Jitbit Software