עמוד הבית נושאים אחרונים הודעות אחרונות חיפוש faq לאתר עושים תקשורת  

מגמת מדיה ופרסום Forumהרשמה | שכחת את סיסמתך   open id
Messages in this topic - RSS

עמוד הבית » פורום מגמת מדיה ופרסום » רפורמה-גורלו של השידור הציבורי

הפורום הינו מקצועי ומיועד למורים
|
16/03/2014 17:05:54

ורד אורגיל
ורד אורגיל
Moderator
Posts: 1467
מה יהיה גורלו של השידור הציבורי? כל עוד לא יוחלט בחוק להפריד את שליטת הפוליטיקאים בשידור הציבורי המצב בפועל לא ישתנה. אולי הציבור יפסיק לשלם את האגרה, אבל מה שלא יילקח מכיס אחד, יילקח מכיס אחר.
על גורלה של הרפורמה בקטע הבא מתוך יומן שישי בערוץ 10.


שידורי המהפכה: "נתניהו לא נתן למהלך את ברכתו". פרשנות

בארץ |

עודכן 21:48 07/03/2014

חדשות nana10
שר התקשורת, גלעד ארדן, כבר הכריז על הרפורמה בשידור הציבורי, אולם אם המהלך לא יגיע לידי חקיקה כאילו ולא נעשה דבר. המשמעות תהיה כאילו הכניסו לציבור כסף בכיס אחד והוציאו כסף מכיסו השני
http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1042703

לפניכם הכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 10 על הרפורמה העתידית והמשמעויות הנובעות ממנה:


האם הרפורמה הנוכחית תצליח להזיז את רשות השידור ממקומה?בארץ |

עודכן 21:03 06/03/2014

מיה איידן, מתן חודורוב
העובדה כי שרי האוצר והתקשורת מטילים את כל כובד משקלם מעלה את הסיכוי שהפעם, לשם שינוי, השידור הציבורי יעבור שינוי דרסטי. המכשול העיקרי צפוי להיות אלף העובדים שצפויים להיחתך, והציבור ימשיך לממן את הערוץ – רק בלי אגרה ואגף גבייה מאיימים

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1042588
על המשמעויות החברתיות של הרפורמה העתידית קראו בכתבות הבאות שפורסמו באתר 'העין השביעית':
"..
ואולם, הדגש שבחר ארדן לשים על ביטול האגרה מעורר חשש באשר לכנות כוונותיו. האם ברצונו אכן לבצע רפורמה היסטורית, או שבחר ברשות השידור (ובמיוחד באגרת רשות השידור) כמטרה פופוליסטית גרידא? קשה למצוא מי שידבר בשבחה של רשות השידור הנוכחית, המונהגת על-ידי הנהלות מושחתות והסכמי עבודה מפוקפקים, אך לכולם ברור כי שורש ההשחתה הוא שליטתם של הפוליטיקאים במינויים בכירים ברשות. אגרת רשות השידור היא אחד הכלים שנועדו דווקא להרחיק את השפעתם של המחוקקים על השידור הציבורי. במכלול השיקולים ייתכן שיש טעם לבטלה, אולם מעבר לתקצוב ממשלתי יגביר את הזיקה בין הכנסת לבין השידור הציבורי, ולא להפך (המנגנון המדויק לתקצוב טרם נקבע).
...
חזון נאה בהחלט, אלא שגם אם ארדן יצליח במשימה הכלל לא פשוטה של חקיקת ההמלצות בחוק, המשימה החשובה יותר תהיה לנסחו כך שהרשות החדשה לא תשחזר את מסכת ההשחתה של הרשות הנוכחית. אספקט זה לא זכה להתייחסות בנאום שנמסר לתקשורת (דווקא שר האוצר יאיר לפיד בחר להדגיש אותו בדברים שנשא), על אף שהדו"ח מתייחס אליו ומנסה להציע פתרונות לנקודה הקריטית של ניתוק התלות בפוליטיקאים, באמצעות יצירת מועצה שתשמש חיץ בין הכנסת לרשות.
...
כפי שציין שר התקשורת, ועדת לנדס אינה הראשונה וגם לא העשירית שהגישה המלצות להצלת השידור הציבורי בישראל. הפעם האחרונה שמאבק כזה התחולל וחוק חדש הוצע תועדה בסרטו המרתק של דורון צברי, "המדריך למהפכה". הסרט, המתאר מסכת סיזיפית, מסתיים בהפי-אנד של חקיקת חוק חדש המנתק את הקשר הגורדי לממשלה – אך במציאות, עם היבחרו של בנימין נתניהו לראש הממשלה, דאג הלה להעביר את רשות השידור תחת סמכותו ולעקר מתוכן את החוק החדש על-ידי הוספת המלים "באישור השר" לסעיף בדבר מינוי מנהל לרשות (אורן פרסיקו תיאר בהרחבה את המחטף לפני שלוש שנים). התוצאה היא המנגנון המסואב שזכה היום לחרפות וגידופים פומביים משר התקשורת.

http://www.the7eye.org.il/100086
ראוי להזכיר בהקשר זה את דבריו של גבי וימן על הוועדה שהקים השר ארדן, ועדה שכונתה 'הועדה לסגירת רשות השידור' הדברים נכתבו בספטמבר 2013, והם נכונים עכשיו כפי שנכתבו לפני מספר חדשים:
..."
השר ארדן, אם כך, סימן את המטרה ועכשיו הוא גם מינה ועדה שתבצע את המתת החסד, כדי שלא הוא יהיה זה שימית את השידור הציבורי. הוועדה שמינה "לבחינת המתווה לשידור ציבורי עתידי בישראל" כבר עוררה, ובצדק, ביקורת קשה: יש בה אנשי משרדים ממשלתיים רבים ויש בה נציגים המעורבים מעל לראשם בתקשורת המסחרית. בראש הוועדה עומד רם לנדס, בעליה של חברת “קודה תקשורת”, שמפיקה את שידורי החדשות המקומיות ל”יס” ו”הוט”, ואת הסדרה "מחוברים" המשודרת בלוויין. לצדו חברה בוועדה קרני זיו, המכהנת כיום כמנהלת מחלקת דרמה וקומדיה בשידורי קשת. משום מה אין בוועדה ולו נציג אחד לאקדמיה, לחוקרי תקשורת, למומחים שאינם נגועים במעורבות ממשלתית או עסקית בתקשורת. כי ארדן לא הסתפק בסימון המטרה, הוא מינה את הוועדה המתאימה, שלא תתעלם מהמטרה שסימן. לא ייפלא כי הוועדה כונתה בתקשורת "הוועדה לסגירת רשות השידור".
לא צריך לסגור את רשות השידור. למרות המחלה הקשה, יש תרופות רבות פרט להמתת החולה. ראשית, לא כל השידור הציבורי כושל: תחנות הרדיו למשל, ובהן רשת ב' המצליחה, זוכות להאזנה, להערכה רבה ואפילו להכנסות נאות משידור פרסומות. אז למה לסגור אותן? לגבי ערוץ 1, הטלוויזיה הציבורית שהלכה ושקעה - ניתן בהחלט ניתן לבדוק אפשרויות, כולל מעבר למערך חדש שבו מרבית ההפקות (סרטים, תחקירים, דרמה) יוצאו במכרזים לחברות הפקה ישראליות. מהלך כזה ייעל את השידור הטלוויזיוני הציבורי, יקצץ במנגנון ההפקה המנופח והכבד, יעודד הפקה ויצירה ישראליות, וישמר שידור ציבורי שאינו מתחנף למכנה משותף נמוך ומאבד עצמו לדעת במרוץ הרייטינג...."
http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2115973
edited by ורד אורגיל on 17/03/2014
0 קישור קבוע (Permalink)
|

עמוד הבית » פורום מגמת מדיה ופרסום » רפורמה-גורלו של השידור הציבורי

Powered by Jitbit Forum 7.1.4.0 © 2006-2011 Jitbit Software